Starbucks: Inšpirujúci príbeh spoločnosti, ktorá vznikla z jediného kávového zrnka

Starbucks – Najväčší výrobca kávy a zároveň najznámejší obchodný reťazec kaviarní, ktoré nájdeš takmer na celom svete, na Slovensku nevynímajúc. Kávu v ikonickom poháriku s logom jedni milujú, iní zatracujú.  Ako však vznikol Starbucks v podobe, v akej ho poznáme dnes a čo stojí za jeho úspechom? Prečítajte si inšpirujúci príbeh, ktorý vznikol z jediného kávového zrnka.

Vytvorili z ničoho niečo

V roku 1962 istý Gordon Bowker počas cestovania po Európe našiel niečo, čo ho absolútne inšpirovalo. Vošiel do kaviarne v Ríme a kúpil si tam svoju vôbec prvú kávu v živote – delikátne kapučíno. V tom čase len málo Američanov vedelo, čo to káva je, a ak aj vedeli, poznali iba kávu z plechovky. Gordona, ktorý sa v tom čase vrátil naspäť do Ameriky, káva pohltila natoľko, že jazdil naprieč štátom a získaval európske kávové zrná, spoločne s ďalšími dvoma priateľmi, Zevom Sieglom a Jerrym Baldwinom. A tak táto trojica, ktorá pred tým nemala ani len tušenie o káve, vytvorila zrod dnes už obrovského impéria.

Pre svoje podnikanie získala trojica priateľov mentora Alfreda Peeta, syna amsterdamského obchodníka s kávou. Alfred ich učil, ako pražiť kávové zrná na európsky spôsob, na tmavo. Mladým podnikateľom sa začalo neuveriteľne dariť a nakoniec otvorili až šesť pobočiek. Predávali však iba kávové zrná, nikdy nie šálku kávy. Nápad s ikonickou šálkou prišiel až neskôr.

Muž, ktorý urobil z firmy miliardové impérium

V tom istom roku Howard Schultz práve absolvoval strednú školu. Muž, ktorý z firmy urobil miliardovú ríšu, vtedy ani len netušil, že Starbucks ešte existuje. Po ukončení vysokej školy sa Howard Schultz zamestnal v tréningovom programe spoločnosti Xerox. Howard sa tam necítil spokojný a chcel robiť niečo náročnejšie.

Preto sa zamestnal v švédskej spoločnosti Hammer Plast, ktorá predávala kuchynské spotrebiče, kde sa Howard vypracoval až na viceprezidenta spoločnosti. Zlom nastal, keď si jedného dňa vo firme všimol obchodníka, ktorý zadával neobvykle veľké objednávky do kávovaru, určeného na kvapkanie kávy. Zvedavý Howard sa rozhodol vycestovať za Starbucks, našiel kávové zrná a požiadal o test chuti. Starbucks káva mu zachutila natoľko, že sa na nej stal okamžite závislým.

Howard, inšpirovaný kávou, opustil svoje firemné zamestnanie a začal pracovať pre Starbucks. Mal víziu, že firma  bude predávať kávu v šálke – nový typ espresso bar. Majitelia sa z jeho nápadu posmievali, vraj to nie je priorita, chceli sa sústrediť iba na predaj kávových zŕn. Howard teda vyšiel „s kožou na trh“ a sám založil kaviareň s názvom II Giornale.

Starbucks, ako ho poznáme dnes

Na spustenie kaviarne potreboval Howard investorov, ktorí by podporili jeho nový koncept kávového espressa. Za jediný rok predložil svoj nápad viac ako 242 investorom, z nich 217 odpovedalo NIE, ale našťastie, celkom dosť povedalo áno.

Na Howarda sa konečne usmialo šťastie, keď sa Starbucks rozhodol v roku 1987 predať svoju značku za 3,2 milióna. Howard kúpil značku u investorov a zrodil sa Starbucks v podobe, ktorú poznáme dodnes.

Môžeme povedať, že Howard Schultz je zodpovedný za vývoj kávovej kultúry, ktorú má dnes Amerika.

„Mnoho z nás v živote čelí takýmto kritickým okamihom, keď sa zdá, že naše sny sú rozbité. Na takéto udalosti sa nikdy nemôžete pripraviť, ale rozhodujúce je, ako na ne zareagujete. Je dôležité pamätať na svoje hodnoty, byť odvážni, ale spravodliví. Nevzdávajte sa, ak majú integritu aj ostatní vo vašom okolí, môžete zvíťaziť.“

Howard Schultz