Podstata Facebooku spočívala v tom, aby vás spojil s tým, čo máte radi – nielen priateľov či rodinu, ale aj výrobky, značky a podniky. Ľudia roky využívali Facebook ako spôsob, ako predať produkty a služby, od uverejňovaní fotografií s popisom „na predaj“ až po predaj cez Marketplace. Preto sa Facebook a Instagram rozhodli, že dajú ľuďom priestor, aby zažili radosť z nakupovania, firmám zas takto chcú uľahčiť podnikanie v tejto neľahkej dobe. Či už ste firma alebo zákazník, v nasledujúcich riadkoch zistíte, čo Facebook Obchod je a čo všetko prináša.

Čo je Facebok Obchod a prečo sa oplatí ho mať

Práve teraz veľa firiem zápasí s ťažkosťami a so zatváraním kamenných obchodov sa snažia svoje podnikanie preniesť online. Cieľom Facebok Shops alebo Obchodu je zabezpečiť bezproblémové nakupovanie a umožniť komukoľvek – od majiteľa malého podniku až po globálnu značku, používať túto aplikáciu na komunikáciu so svojimi zákazníkmi. Facebook Shops/Obchod inšpiruje ľudí k nakupovaniu a zároveň uľahčuje nákup a predaj online.

Vytvorenie obchodu na Facebooku je bezplatné a jednoduché. Firmy si môžu vybrať produkty, ktoré chcú uviesť, a potom prispôsobiť vzhľad a štýl svojho obchodu krycím obrázkom a farebnými akcentmi, ktoré zvýrazňujú ich značku. To znamená, že akýkoľvek predajca, bez ohľadu na jeho veľkosť alebo rozpočet, môže uviesť svoje podnikanie online a spojiť sa so zákazníkmi kdekoľvek a kedykoľvek to bude pre neho výhodné. 

Ľudia môžu nájsť obchody Facebook na firemnej stránke na Facebooku alebo na profile Instagram alebo ich môžu nájsť prostredníctvom príbehov alebo reklám. Odtiaľ môžete prechádzať celú zbierku, ukladať produkty, ktoré vás zaujímajú, a uskutočniť objednávku – buď na webových stránkach firmy, alebo bez opustenia aplikácie.

Rovnako, ako keď ste v kamennom obchode a potrebujete niekoho požiadať o pomoc, aj v obchodoch Facebook budete môcť poslať správu podniku prostredníctvom WhatsApp, Messenger alebo Instagram Direct a klásť otázky, získať podporu, sledovať dodávky a ďalšie. A v budúcnosti si budete môcť prezrieť obchodný obchod a nakupovať priamo v chate v aplikácii WhatsApp, Messenger alebo Instagram Direct. 

Vďaka tejto funkcii máte možnosť vložiť si vaše produkty priamo na vašu Facebok stránku. Nastaviť Facebook Obchod si môžu značky, ktoré už svoj e-shop majú a túto aplikáciu môžu využiť ako ďalší marketingový kanál pre privedenie viac zákazníkov, ale aj začínajúci podnikatelia, či značky, ktorí cez vlastný e-shop zatiaľ svoje produkty nepredávajú.

Ako na to?

Spustenie Facebook Obchodu:

 • Najskôr si musíte nastaviť kartu “Obchod” na Facebook stránke. Túto časť (ako jedinú) musí nastaviť administrátor stránky.
 • Prejdete do “Nastavenia” stránky -> “Šablóny a karty” -> “Pridať kartu”.
 • V tejto časti pridáte kartu “Obchod”. Často sa stane, že máte túto kartu už zobrazenú, ale nie je aktívna. V tom prípade ju vymažte a opäť vložte, čím sa aktivuje.
V nastaveniach pridajte kartu Obchod.

Definovanie Facebook Obchodu

V tejto časti nastavíte základné nastavenia ako:

 • Súhlas s podmienkami Facebooku.
 • Nastavenie typu obchodu (nákup cez Messenger alebo cez webovú stránku). Tu odporúčame využiť možnosť “cez webovú stránku”, ak už e-shop máte.
 • Nastavenie meny obchodu.

Pridanie produktov do Facebook Obchodu

Pridať produkty do Facebook Obchodu je možné 2 spôsobmi – manuálne alebo hromadne.

Manuálne pridávanie odporúčame v prípade, ak nemáte veľa produktov. K produktom môžete pridať obrázok, názov (môžete ho obohatiť o farbu, veľkosť, objem a pod.), cenu ( aj akciovú cenu), popis, stav produktu či URL adresu, na ktorú bude zákazník po kliknutí presmerovaný.

Hromadné pridávanie je pre vás vhodné, ak potrebujete nahrať viacero produktov a chcete šetriť čas. Existujú dva spôsoby hromadného pridávania produktov na Facebook Shops:

 • vytvorením katalógu bez nutnosti založenia Business Manager účtu,
 • použitím katalógu vo vašom Business Manager účte.

Hromadné pridávanie produktov bez nutnosti založenia Business Manager účtu:

 • Manuálne pridajte do svojho Facebook Obchodu jeden produkt.
 • Po pridaní produktu sa vám vytvorí katalóg, ktorý nájdete po kliknutí na „Manage your catalog“.
 • V správcovi katalógov prejdite na „Product Data Sources“ a „Pridať produkty“.
 • Zvoľte „Bulk Upload“ a spôsob nahratia dokumentu, ktorý preferujete. Odporúčame Google Sheets, kde si môžete produktové dáta upraviť podľa seba (požiadavky na produktové dáta pre Facebook Obchod).
 • Zadajte link dokumentu, v ktorom ste si pripravili produktové dáta a podľa potreby si nastavte automatickú aktualizáciu dát.
 • Zadajte názov pre váš dátový zdroj, nastavte menu a potvrďte.

V prípade, že ste všetko urobili správne, vo vašom obchode pribudli pridané produkty.

Hromadné pridávanie produktov použitím katalógu vo vašom Business Manager účte:

Máte založený Business Manager účet, k nemu pridanú Facebook stránku a vytvorený katalóg? Od hromadného pridania produktov vás teda delí už len pár klikov.

 • Vo vašom Business Manager účte prejdite na “Správca katalógov” a v časti “Use Cases” rozbaľte možnosť “Facebook Page Shop”.
 • Pripojte vašu Facebook stránku, vyberte typ obchodu, menu a vytvorte obchod.

Do pár minút od vytvorenia budú vaše produkty pridané vo vašom Facebook Obchode.

Upravovanie obrázkov produktov

Obrázky máte možnosť vylepšiť priamo v obchode. Facebook ponúka možnosť orezania, zväčšenia / zmenšenia či otočenia fotky, pridania filtra či nálepky (ktoré poznáte z Messengera). Obrázky by mali mať rozmer minimálne 1024×1024 pixelov, s pomerom strán 1:1. Obrázky by mali byť bez vodoznakov, textov, značiek alebo marketingových správ. Ideálne je zobraziť produkt v kontexte, v akom sa používa.

Takto vyzerá produkt už nahodený vo Facebook Obchode.

Členenie produktov vo Facebook Obchode do skupín, kategórií

Svoje produkty vo Facebook Obchode môžete jednoducho členiť do skupín. Či chcete dosiahnuť lepšiu orientáciu v ponuke, poukázať na najpredávanejšie produkty, posledné kusy, prípadne novú kolekciu, možnosť vytvoriť skupinu produktov sa vám bude hodiť. 

Skupinu produktov je možné vytvoriť v karte „Obchod“ -> „Add Collection“.

Označovanie produktov v príspevkoch

S nastaveným Facebook Obchodom môžete svoje príspevky odlíšiť a zatraktívniť pre svojich fanúšikov alebo potenciálnych zákazníkov. Označenie produktov v príspevkoch vám umožní prezentovať produkt ešte predtým, než sa používateľ dostane na váš web. Takisto môže zvýšiť kliknutia a tým aj vaše predaje.

Potrebujete pomoc so založením? Obráťte sa na nás

Aby sme si to zhrnuli, Facebook Shops viete využiť ako ďalší marketingový nástroj na propagáciu vašich produktov bez toho, aby museli navštíviť váš e-shop. Ak e-shop nemáte, Facebook obchod je jednoduchý spôsob, ako môžete dať vedieť potenciálnym zákazníkom o vašich produktoch a službách.

Vďaka jednotlivým funkciám Facebook obchodu môžete predstavovať nové produkty a kolekcie, aj vďaka funkcii zvýraznenia skupiny produktov. Označte svoje produkty a ukážte vaším zákazníkom, ako sa používajú. Vývojári Facebook shops pripravujú aj ďalšie novinky, vďaka ktorým by nakupovanie cez Facebook mohlo priniesť nakupovanie cez chat priamo v messengeri, whatsAppe či na Instagrame, označovanie produktov v live videách na FB a IG či zavedenie vernostného programu vo Facebook Obchode.

Ak máte akékoľvek otázky, týkajúce sa Facebook Obchodu alebo sociálnych sietí a ich správy, neváhajte nás kontaktovať, radi vám pomôžeme nastaviť Facebook Obchod alebo oživiť vaše sociálne siete.